skip to main content

Board of Education

esmboe@esmonline.org

Mission Statement

The Eastport-South Manor Central School District will promote and sustain an educational system which is dedicated to academic excellence and the fulfillment of each individual student’s potential.

Through an alliance of educators, parents, students and community, the District will provide a supportive, safe, dynamic learning environment and will strive to graduate students of good character who are intellectually, physically and socially developed, and who are as well prepared as possible for their futures.

Board of Education

The Board of Education is a group of local residents elected by you to govern your school district. It consists of seven members, each serving a three year term, without pay. In general, the Board defines local school district policies and fulfills the requirements set by the New York State Education Department. Community residents are invited and encouraged to attend and speak at all regular meetings and public hearings of the Board of Education and its Committees, except those held in Executive Session, as authorized by the Freedom of Information Act. Speakers may address the Board at regular meetings during the agenda item: First Invitation to Public. In addition, views may be aired on specific items by addressing a letter to either the Superintendent of Schools or the Board of Education President.

The Board of Education uses board management technology called BoardDocs. BoardDocs will allow our school board to maximize the effectiveness of their board meetings with increased transparency, proving a basis for better and more open communication with the public.

 

Members of the Board

 James Governali James Governali, President
Term Begins: July 1, 2021
Term Expires: June 30, 2024
  Christine Racca Christine Racca, Vice President
Term Begins: July 1, 2021
Term Expires: June 30, 2024
Cristina Costanza Cristina Costanza, Board Member
Term Begins: July 1, 2022
Term Expires: June 30, 2025
  Jeffrey Goldhammer Jeff Goldhammer, Board Member
Term Begins: July 1, 2020
Term Expires: June 30, 2023
Renee Pastor Renee Pastor, Board Member
Term Begins: May 19, 2021
Term Expires: June 30, 2023
  David Samartino David Samartino, Board Member
Term Begins: July 1, 2022
Term Expires: June 30, 2025
Joseph Sammarco Joseph Sammarco, Board Member
Term Begins: August 24, 2022
Term Expires: May 17, 2023